H2O Hotel Therme

Ing. Milan Šmíd – Bazény a wellness s.r.o.

Plánujete si rodinnou dovolenou i mimo letní sezónu nebo chcete strávit příjemný víkend s rodinou v klidném a útulném prostředí? Zkuste navštívit východní část Rakouska podél maďarských hranic. Je zde pásmo termálních bazénů a wellness provozů, které stojí za návštěvu. I my jsme sjeli cca 130 km po dálnici A2 z Vídně do městečka Bad Waltersdorf a ubytovali se v hotelu H2O Therme, pyšnící se poměrně rozsáhlým aquaparkem.

Hotel H2O Therme patří ke střední, velmi pohodlné třídě. Byl postaven v roce 2005. K ubytování slouží 192 pokoje, z nichž 28 je konstrukčně propojeno dveřmi do dvojice pro potřeby rodinného pobytu – aby rodiče měli své soukromí, ale děti nebyly bez dozoru. A že je hotel koncipován na tuto klientelu je patrné i v dětské výzdobě, dětských sedaček v hotelové restauraci, v dětském koutku u recepce hotelu nebo i speciální odpočívárny pro maminky s dětmi do 3 let (Hotel – Club). Naopak další odpočinkový prostor zaručuje klid bez dětského rozruchu zákazem vstupu mládeži do15ti let (Hotel – Lounge). V hotelu lze uspořádat i konferenci do 150ti osob. Pro hladové a žíznivé se nabízí 2 restaurace, jedna z nich ale slouží výhradně hotelovým hostům. Po jejich uzavření se ještě můžete až do půlnoci občerstvit v baru ve vstupní hale hotelu. Další placenou službou je nabídka rozličných masáží – od klasické až ke speciálním – čokoládová nebo holandské AQAMA – masáž.

Samozřejmě, že nás ze všeho nejvíce zajímala bazénová a saunová část. Přístup sem z ubytovací části je přes vnitřní chodbu, takže ideální pro cestu z pokoje jen v županu! I v aquaparku bylo dispoziční uspořádání a skladba volena tak, aby si při návštěvě užily všechny věkové kategorie. Aquapark má celkem 13 bazénů napojených na 3 nezávislé úpravny vody. Umožňuje tak jejich provozování v rozdílných teplotách. A zde se objevuje ohromná výhoda této lokality, kterou musí závidět všichni naši provozovatelé: ze země čerpají vlastní mírně mineralizovanou vodu o teplotě 35 °C, kterou napájí všechny bazény kromě ochlazovacího v saunovém světě. Přestože mají k dispozici takovýto energetický potenciál, nikde jsme neviděli žádné tepelné čerpadlo, kterým by si zajišťovali využívání tepla z termální vody, ale k ohřevu a topení mají zřízenou vlastní kotelnu na spalování biomasy. Ještě chvíli zůstaneme v suterénu ve strojovně, abychom si prohlédli technologii v Rakousku zcela běžnou, na kterou jsme ale my čeští bazénáři už koukali trochu s despektem – ocelové filtry, desinfekce vody pouhou chlorací plynným chlórem. Chlorovny mají lépe zabezpečeny než my pomocí skrápění a následné neutralizace, místo lahví používají sudy s náplní 750 kg, které vydrží na cca 3 týdny provozu (cca 1.200 m3 vody). Ale žádná aplikace doplňkového sanitizéru pro snížení chlorové dávky, ani ozonizace nebo UV záření, které již běžně vidíme v řešení moderních plaveckých areálů u nás a zvláště, používá-li se v bazénech takto teplá voda.

Pro běžného uživatele jsou bazény v návštěvní části areálu přeci jen zajímavější. Vidíme zde dva vnitřní bazénky pro nejmenší – Sloní bazén a Klaunský bazén, podle dominantních atrakcí. Ten první je v těsné blízkosti baru s posezením. Nabídka lehkých pokrmů i nápojů je skutečně rozsáhlá a uspokojí i mlsné jazýčky – od zákusků ke kávě, poháry, ovocné a zeleninové saláty, minutky. Máte chuť či žízeň, ale nechce se vám z vody? Nevadí, Vřídelní bar je umístěn přímo uprostřed bazénu. U svého drinku sedíte na sedačce ve vodě a můžete sledovat návštěvníky v sousedním bazénu vlnobití. Vlny vyráběné dmychadlem a přetlakem vzduchu v kesonové komoře nejsou nijak oslňující a akční, ale pohoupání se na zvlněné hladině je docela příjemné. Vlnobití se spouští každou celou hodinu.

Vodním kanálem proplouváme pod stěnou do venkovní nerezové části bazénu. Venku je poměrně zima a z vody o teplotě přes 30 °C se vydatně páří. Ve vyplavávacím bazénu jsou ještě návštěvníci, sousední „klasický“ 25ti m plavecký bazén je zcela opuštěný a venkovní dětská brouzdaliště na zimu zcela vypuštěna. Opuštěné jsou i venkovní sportoviště a dětské hřiště. Vracíme se zpět dovnitř areálu. Láká mě sice vířivka na ostrově uprostřed divokého kanálu, ale jsem upozorněn, že tam to jde, ale jak se ve vířivce ve vodě 34°C prohřeji, tak přechod přes výrazně chladnější vodu kanálu není nejpříjemnější. A po suchu to nejde. Tak s výmluvou na ochranu foťáku před zmáčením tento bazén vynechávám. Však jsou zde ještě další dvě vířivky! Přestože je areál koncipován spíše rekreačně klidově, je pamatováno i na aktivní návštěvníky dvěma 100 m dlouhými tobogány. V jednom se klouže klasicky na zádech, v druhém se jezdí na jedno nebo dvoj pneumatikách.

Jak bývá zvykem v rakouských nebo německých zařízeních, je na ochozech všude spoustu lehátek k odpočinku. Aquapark má 1.100 m2 vodní plochy a uvažovanou kapacitu kryté části 350 míst. V létě umisťují navíc venku dalších 450 lehátek. Tuto masu, kdyby se všechna zaplnila, si raději ani nepředstavuji a těší mě, že jsme tu ve všední den v mimosezónní době a proto s minimální návštěvností.

Z bazénové části procházíme přes turnikety do saunového prostoru. Samozřejmě všichni plavky dolu! Ani sem není dovolen přístup osobám mladším 15ti let. Nachází se zde 7 rozličných prohříváren – 5 uvnitř, 2 venkovní. Vnitřní nabízí infrakabinu, která sice barevně svítila, ale nijak nehřála. Bio sauna je sice příjemná pro návštěvníky nesnášející vysoké teploty při saunování, mě ale teplota jen kolem 50°C nijak neoslovila. Dispozičně zajímavá a dobře nahřátá byla parní aroma kabina s blikajícím hvězdným nebem. Aroma sice do páry nepouštěly, ale jemná zbytková vůně byla velmi příjemná. Vnitřní finská sauna byla vypnutá a větrala a tepidárium s teplotou odpovídající okolní teplotě jen hrálo azurovou barvou. Ve venkovním atriu byly další dvě sauny – jedna opět vypnutá a uzavřená – podle informace od obsluhy je obložená břidlicí. V druhé modřínové finské si právě skupinka návštěvníků vytvářela svůj saunový ceremoniál s poléváním kamen. Co tedy zbylo v nabídce? Rozsáhlá odpočívárna s několika řadami lůžek uspořádaných jako v kině. Ale s pohledem jen do skleněné stěny. Ochlazovací atrium s dalšími lůžky a ochlazovacím bazénkem. 2 samoobslužná solária a konečně bar s občerstvením. Na to, jaké saunové světy jsme v Rakousku již navštívili, tak toto bylo docela slabé.

Aquapark je pro ubytované v hotelu H2O Therme v ceně pobytu a za saunový svět se připlácí 1 Euro. Pokud přijde návštěvník neubytovaný v hotelu, zaplatí za vstup do aquaparku 13 Eur a za vstup do saunového světa si připlatí 5 Eur. V hotelu pracuje 120 zaměstnanců. O aquapark se na směně stará 9 zaměstnanců, kteří střídavě dělají plavčíky, strojníky. Tedy systém „Ferdy mravence – práce všeho druhu“. Kvalita vody i chod atrakcí jsou hlídány přes počítač, měřící přístroje jsou kontrolovány a případně kalibrovány 2x denně. Hotel včetně aquaparku vlastní a provozuje soukromá společnost, provoz je finančně soběstačný bez jakýchkoliv dotací. Podle našich zvyklostí a zkušeností mu do dokonalosti ještě něco chybí, a to zvláště v technickém vybavení. Ať už v úpravě vody, hospodaření s energií nebo i prozaicky v nedostupnosti internetového připojení pro klienty. A to už má u nás skoro každý penzion! Na druhou stranu nutno konstatovat, že bylo všude čisto, výběr dobrého jídla a milý usmívající se personál. Takže na pobyt v hotelu a aquaparku budeme určitě vzpomínat v dobrém a můžeme ho všem vodomilcům doporučit.

1 komentář u „H2O Hotel Therme

  1. Pingback: Reportáže – starší články | Asociace pracovníků v regeneraci

Komentáře nejsou povoleny.