Konference APR v Luhačovicích

Ing. Milan Šmíd – Bazény a wellness s.r.o.

Koncem dubna uvítaly Luhačovice již osmnáctou odbornou konferenci pořádanou Asociací pracovníků v regeneraci. Přes počáteční problémy při přípravě, kdy jsme museli přesunout část programu určenou pro výživové poradce na podzimní termín, sjelo se na část určenou pro bazénáře, saunaře a pracovníky wellness na 40 účastníků nejen z Čech, Moravy ale i ze Slovenska do hotelu Adamantino, aby si vyměnili provozní zkušenosti z provozování celoročních krytých i letních sezónních zařízení.

První blok přednášek byl zaměřen na nové nebo nově využívané technologie při úpravě vody – použití ozónu, UV záření, chlordioxidu, alternativních filtrací přes zeolity nebo aktivní uhlí, případné možnosti pro bazény se slanou vodou, kterými lze dobře marketingově oslovit naši „suchozemskou“ klientelu. Největší prostor pro diskusi účastníků přinesl druhý blok přednášek zaměřený na provozní zkušenosti. Jak a čím je ovlivňována návštěvnost celoročních krytých nebo sezónních letních koupališť, jaký vliv na kvalitu vody a chod areálu má lidský činitel (a to jak strojník, recepční, plavčík a uklizečka, tak návštěvník areálu) a samozřejmě stále živé téma plavčíků na koupalištích. Pozitivní je, že se letos diskuse přesunula z řešení počtu plavčíků na bazénech do roviny jejich školení, vybavení technikou, proškolování v použití techniky a způsobech provádění nácviku zásahů, aby byly co nejúčinnější. Viděli jsme ukázkový systém ze STEZA Zlín, kde provozovatel nespoléhá jen na povinná dvouletá doškolení, ale cvičí si své plavčíky několikrát za rok. Do programu se nám vešlo ještě představení ukázkového klubu koupání kojenců a batolat Mišutka z Jablonce nad Nisou.

Debata na provozní témata se protáhla tak, že jsme ani nestihli celý přednáškový cyklus – ostatní si účastníci odnesli již jen v písemné formě ve sborníku přednášek. Nás už čekala připravená prohlídka zrekonstruovaného a přistavěného čtyř hvězdičkového hotelu Alexandria, který byl otevřen koncem listopadu 2010. Zahájili jsme rekonstruovanou částí ve stylu 1. republiky s mramorovými obklady a křišťálovými dobovými lustry. Nahlédli jsme do francouzské restaurace, která s francouzskou kuchyní a stylem stolování nemá již nic společného (ani se zde francouzsky nedomluvíte), zůstal jen historický název. Zaujal nás stylový apartmán, kde by za noc většina z nás nechala měsíční výplatu. K původní části nerozlučně patří i night club. Ten ještě nebyl v pravidelném provozu – lázeňská sezóna ještě nezačala, ale v dobovém interiéru jako bychom slyšeli Oldřicha Nového: „Zavřete oči, … odcházím!“ Nová přistavěná část je řešena v moderním stylu, ale obě části budovy spolu citlivě ladí. Nové pokoje mají vše, co dnes od moderního ubytování klient očekává – sociálka, satelitní televize, bar a hlavně útulnost prostředí. Závěr prohlídky byl pro zájemce v podobě ochutnávky wellness části. Ve večerních hodinách jsme měli vše již jen pro sebe a tak jsme si nejen bazénu, vířivky, saun a různých kabin mohli dosyta užívat. I zde by se našla řada věcí k připomínkování – Kneipova lázeň, kde se střídá chladnější vlažná voda a s trochu teplejší vlažnou vodou, éterické vonné přísady do páry byly dosti chemické a už se nedá ani říci, že by voněly. Vynikající ale byla sauna včetně ochlazení ledovou tříští i skleněný výtah, který nás dopravoval mezi saunovou a bazénovou částí.

Pozdně večerní program pokračoval dále zpět v hotelu Adamantino a byl už neřízený. Rozpadli jsme se na několik debatních kroužků a až do brzkých ranních hodin byly sváděny tradiční bitvy jak v kobercovém curlingu, tak na mini pingpongovém stolku.

Druhý den konference jsme už nezasedli do přednáškového sálu, ale využili zajímavé lokality, kde se kromě Alexandie v poslední době otevřely další nové areály. Toto byla příležitost si je prohlédnout. A tak po snídani kolona našich aut zamířila do středu Luhačovic do Bílé čtvrti k nově vybudovanému areálu kryté Městské plovárny. O této návštěvě je reportáž na www.bazeny-wellness.cz.

Po prohlídce jsme se přesunuli do Uherského Hradiště (samostatná reportáž), kde na nás čekal nově otevřený aquapark oceněný letos v soutěži „bazén roku“. Prohlídkou areálu byla ukončena letošní jarní konference. Z došlých ohlasů vyplývá, že účastníci byli s programem spokojeni. A protože jsme na akci pořídili i fotodokumentaci, můžete si ji prohlédnout ve fotogalerii. Zájemci o probíraná témata si mohou napsat o sborník přednášek do sekretariátu APR.