Rogner Bad Blumau – návštěva jiného světa

Ing. Milan Šmíd – Bazény a wellness s.r.o.

Jste-li milovníkem wellness a spa, či se alespoň zajímáte o netradiční architektonická stavební díla, nenechte si při cestě Rakouskem ujít návštěvu zcela unikátního zařízení Rogner Bad Blumau. Nachází se ve Štýrsku cca 60 km od Grazu. Očekává vás ojedinělý komplex rozkládající se na ploše cca 40 ha nabízející jak ubytovací služby, tak rozsáhlé wellness a spa služby, případně jen koupání ve vodě až 38°C teplé. A koho ani koupání neláká, může se obdivovat zcela netradičnímu urbanistickému řešení areálu navrženého kontroverzním rakouským umělcem Friedensreichem Hundertwasserem.

V 70.letech dvacátého století naftaři prováděli v této oblasti průzkumné vrty, ale místo ropy naráželi jen na vodu. Prostor proto opustili. O místo se ale začal zajímat korutanský magnát Robert Rogner, skoupil od 25 místních zemědělců pozemky a provedl 3 vrty nazývané Kašpar, Melichar a Baltazar. Voda má vysokou teplotu a vysoký obsah oxidu uhličitého, chloridu, sodíku a draslíku. Vodu není třeba čerpat, má vlastní přetlak a lze využívat v množství 30 l/s. A na těchto základech se Robert Rogner rozhodl vybudovat „relaxační vesnici“. Ke spolupráci si přizval Friedensreicha Hundertwassra (*1928 ve Vídni, † 2000 pohřben na Novém Zélandu), který ve svých uměleckých dílech i stylem života prosazoval symbiózu s přírodou. Zcela odmítal rovnou čáru jako něco, co se přírodě vymyká. A tak pod těmito vlivy vznikl v roce 1989 projekt Rogner Bad Blumau, který byl zprovozněn v roce 1997. Dodnes je to ale živý projekt – stavby dle původního projektu etapovitě přibývají a tak i stálí návštěvníci mohou nalézat stále něco nového.

Všechny stavby mají rozličné „patvary“, křivé linie,věžičky a kouličky, fasády až kýčovitě barevné. Na střechách roste tráva a křoviny. V budovách areálu je 2,4 tisíce oken, ani dvě nejsou stejná. V areálu je na 330 sloupů, ani dva nejsou stejné. Několik ubytovací objektů nabízí různé druhy bydlení. Od koupi „bytu“ do osobního vlastnictví a příjmu z pronájmu v nevyužívané době, až po rodinné nájemné pokoje, apartmány a hostinské pokoje. Ve 320 pokojích o velikosti 23 – 50 m2 tu může bydlet až 700 osob. V těch nejluxusnějších apartmánech je i vlastní vířivka nebo meditační místo. Spojení jednotlivých domů se spa částí je podzemními chodbami, aby ubytovaní nemuseli do zimy nebo deště. Do podzemních garáží se také ukládají automobily. Všechny objekty jsou vytápěny geotermální energií, na které je celý komplex soběstačný.

S průvodkyní procházíme venkovní částí areálu mezi jednotlivými objekty – Cihlový dům s cihlovou fasádou s cihel z bývalých usedlosti oblasti Bad Blumau, Dům umění, Kamenný dům s hotelovými apartmány, Waldhofovy domy, domy „Štěrbinové oči“ se superapartmány a další. Zajímavý je i celkový pohled na komplex z vyvýšené plošiny nad areálem. Většina objektů se z velké části skrývá v zemi, resp. je krytá travnatou střechou a tím více vyčnívají křiklavě barevné fasády. Před námi se rozprostírá hlavní komplex spa a bazénů ve tvaru polokruhu se středem z venkovních bazénů. V nastávajícím přítmí pozorujeme „mořské vlny“ ve venkovním bazénu vlnobití.

Nahlédli jsme i do zatím prázdné restaurace připravené k vydávání večeří. Podle informace průvodkyně klienti mohou u příjezdu upozornit na své případné stravovací problémy. To se přenese do kuchyně tak, aby už v nabídce jídel nedostali nic, co by jim mohlo vadit.

Pojďme ale do tepla do „mokré části“ areálu. U recepce fasujeme bílé koupací pláště a saunová prostěradla. K dispozici je zde pro návštěvníky téměř 2800 m2 vodní plochy, k tomu saunová část s téměř 850 m2 nabízející venkovní finskou saunu, bio saunu se světelnou terapií, bylinkovou saunu, parní tureckou a římskou lázeň, infra kabinu a sestavu teplých i studených bazénků. V saunovém prostoru se uskutečňují i rozličné saunové ceremoniály.

Urbanizmus venkovního prostředí se odráží i v interiérovém řešení vnitřních prostor – i zde jasný rukopis Friedensreicha Hundertwassra. Žádná rovná linie, žádná rovná plocha, i keramické obklady stěn jsou záměrně křivě. Ani podlaha nedrží rovinu a při chůzi se vlní pod nohama.

Vnitřní bazény vytváří labyrint kanálů přemostěných můstky. Plavat se zde skutečně nedá – nedovoluje to ani úzký prostor, ani teplota vody, která je od 35 °C výše. To se lze akorát mátožně posouvat k jednotlivým výtokům a výronům. Většina návštěvníků pak po prohřátí ve vodě relaxuje na lehátkách na ochozech. Kanálem lze proplout i do venkovního prostoru. Při naší návštěvě je již tma a opuštěné venkovní ochozy jsou vkusně osvětleny ohni hořících polen v drátěných klecích a vytváří zajímavou nezvyklou atmosféru. Nad hladinou bazénu je hustá mlha signalizující veliký rozdíl teplot vody (35°C) a vzduchu (lehce nad 0°C). Bohužel mimo provoz je již vedlejší venkovní bazén s mořskými vlnami, kterých bychom si také rádi užili. A tak tedy raději zpět do tepla místnosti. Unikátním místem je léčebné jezírko napojené na minerální pramen Vulkania. Voda zde je sopečného původu a vyvěrá z hloubky 2843 m s teplotou 110 °C.. Zdrojem je pravěké moře, které bylo uzavřeno v nitru země sopečnou činností. Díky dlouhodobému působení na horniny má vyvěrající voda vysoký obsah léčivých minerálních látek. Výborně se tak hodí pro rehabilitaci při revmatických potížích, bolestech kloubů a zad, k poúrazové rehabilitaci, nervozitě a stavech celkového vyčerpání. K tomu ale neslouží jen léčivá voda, ale i ostatní spa procedury, které zde svým klientům nabízí (různé masáže, individuální spa procedury, individuální rehabilitační cvičení apod). Významným léčivým zdrojem je i oxid uhličitý separovaný z minerální vody. Naše exkurze do zařízení byla jen na jeden večer, takže jsme absolvovali pouze hromadně přístupné bezobslužné části. Individuální procedury byly obsazeny platícími klienty, takže nás nenechali ani nahlédnout.

Na rozdíl od jiných návštěvníků jsme se ale dostali i do technických prostor bazénové části komplexu. A i zde bylo dosti zajímavých věcí, zvláště pro nás bazénové techniky. Je pravda, že většina věcí není u nás použitelná, protože málokde se můžeme setkat s takovým přírodním bohatstvím jako mají zde v podobě geotermálních pramenů se záviděníhodnou vydatností. Horká voda jim vlastním tlakem vyteče až na povrch bez čerpání. Část tepla se předává přes výměníky na temperaci celého areálu. V množství cca 1 l/s je vpouštěna minerálka do léčebného jezírka Vulkánu, zbytek vody (cca 97 %) je vracen zpět do vrtu Baltazar k regeneraci. Tím šetří tento přírodní zdroj, aby se nevyčerpal a co nejdéle jim sloužil. Z jímaného metanu pohání generátor, který vyrábí elektrickou energii nejen pro provoz komplexu, ale ještě ji v přebytku pouští do veřejné sítě. S minimem provozních nákladů tak mají k dispozici kromě vody i veškerou tepelnou energii (15 GWh) a cca 1/3 elektrické energie (1,5 GWh).

Stejně jako kdekoliv jinde v Rakousku se setkáváme v úpravně bazénové vody s technologií BWT. Voda se upravuje ve 12ti cirkulačních okruzích. Jednotlivé technologické prvky jsou sice na technologické výši – elektronické ovládání filtrů, čerpací technika apod., ale u nás už vídáme modernější a progresivnější způsoby úpravy vody. Vzhledem k minerálnímu složení vody by asi ozonizace nebyla správným řešením, ale už s ohledem na teplotu vody v bazénech bychom provoz vybavovali minimálně UV lampou. Chlór si zde vyrábí sami elektrolýzou soli. Sůl ale musí dovážet, a tak tento systém také není asi ten nejefektivnější. Za 13 let provozu bylo nutné systém elektrolýzy již 3 x vyměnit. Podle informací je náročný na čistotu používané soli i na údržbu.

Komplex Rogner Bad Blumau skutečně stojí za to navštívit. Ať již neopakovatelným vzhledem komplexu, tak i neobyčejnými možnostmi, které zde dala příroda k dispozici. Vstup nepatří sice k nejlevnějším, ale zážitek stojí za to.

Vstupné pro dospělou osobu do bezobslužné spa části:
Otevírací dny: Provozní doba: Vstupné:
Po – Pá: 09:00 – 23:00 39,- €
Víkendy, svátky: 09:00 – 23:00 46,- €
Večerní koupání: 17:00 – 23:00 27,- €

Friedensreich Hundertwasser, vlastním jménem Friedrich Stowasser se narodil 15. 12. 1228 v židovské rodině ve Vídni. Do jeho života významně zasáhla 2.světová válka, kdy přišel téměř o celé příbuzenstvo. Jako výtvarný umělec se začíná prosazovat od 50. let – výstavami ve Vídni, v Paříži a Miláně. V šedesátých letech se v Japonsku oženil, ale jeho manželství skončilo po 4 letech rozvodem. Zakoupil si plachetnici, na kterou se přestěhoval, považoval ji za svůj domov a cestoval s ní po světě. Jeho názory, že není potřeba peněz, že má člověk žít v symbióze s přírodou a nebýt závislý na společnosti občas nekorespondovaly s jeho komerčními zakázkami, na což poukazovali jeho kritici. Bojoval proti použití jaderné energie i proti vstupu Rakouska do EU. V umění prohlásil rovnou čáru za bezbožnou, v přírodě se nevyskytující. Proto se u něj s přímou linií v dílech, a to ani v architektuře, nesetkáváme.

Z jeho děl v oblasti architektury jsou asi nejznámější:

  • Obytný dům Hunderwasser-Krawinahaus ve Vídni určený pro sociálně slabší obyvatele – navržen s architekty Krawinem a Pelikanem (1983 – 86)
  • KunstHaus Wien – nyní Hundertwasserovo museum (1989 – 91)
  • Rekonstrukce kostela svaté Barbory – Bärnbach, Štýrsko (1987)
  • Rogner Bad Blumau – Štýrsko (1989 – 97) – viz článek
  • Spalovna odpadů v Osace – Japonsko (1997)
  • Zelená citadela v Magdeburgu – Německo
  • a řada dalších

Zemřel na zaoceánském parníku Queen Elisabeth 2. dne 19. února 2000 a dle svého přání byl pohřben na Novém Zélandu bez rakve, aby lépe splynul s přírodou.>