Zajeli jsme do Kuřimi otevřít wellness

Ing. Milan Šmíd – Bazény a wellness s.r.o.

Město Kuřim leží cca 14 km severně od Brna, při silnici z Brna do Svitav. Se svými téměř 11 tisíci obyvateli nepatří mezi městské giganty, ale blízkost dalších obcí jako je Tišnov, Blansko a další a hlavně městské dopravní spojení přímo s Brnem vytváří početnou klientelu pro jakékoliv zařízení s využitelností pro nejširší veřejnost. A mezi ně určitě patří plavecké bazény. Plavecký areál vznikl v Kuřimi před třiceti pěti lety. Klasické zařízení s vnitřním 25ti metrovým plaveckým bazénem a výukovým bazénem s posuvným dnem, venku letní koupaliště s 50ti metrovým bazénem. Za dobu životnosti koupaliště získalo krátký venkovní tobogán (40 m) a technologie byla v roce 2003 zmodernizována oddělením úpravy vody obou vnitřních bazénů. Co bylo dostačující v minulém tisíciletí ale ztrácí zájem u veřejnosti v dnešní době. Proto se Město rozhodlo pro radikální přestavbu celého areálu. Ta probíhala více jak rok a letos v říjnu mohli obyvatelé i návštěvníci Kuřimi konečně vyzkoušet, na co tak dlouho čekali.

Je po poledni 7.října 2010 a pozvaní hosté netrpělivě přešlapují před vchodem do krytého areálu. Vevnitř však stále ještě probíhají horečnaté přípravy na slavnostní otevření areálu.

Jednotliví dodavatelé balí pracovní nástroje, úklidová služba po nich ještě narychlo stírá zašlapané podlahy. Ještě přemístit květináče s květinovou výzdobou a už je dán pokyn vpustit do vestibulu první nedočkavé diváky. Krátké uvítání, nasazujeme si na boty igelitové návleky a míříme přes šatny do bazénové haly, kde bazénový prostor oživují jen modelky v plavkách usazené na keramické vyhřívané lavici. Slavnostní proslovy připomínají, že areál rekonstruovala stavební firma IMOS Brno v celkové investici 170 miliónů korun, z nichž část pokryla dotace z evropských fondů. Jako bývá zvykem na podobných slavnostech, nikdo už nevzpomene, že celé rekonstrukci někdo dal výslednou tvář, tj. architekt a projektant, podle jejichž návrhu se práce prováděly. Zde vystupoval v pozici generálního projektanta TIPRO PROJEKT a svůj rukopis areálu vtiskli otcové díla – Ing.arch. Zdeněk Šamalík, Ing. Jiří Havel, Ing. Vítězslav Titl a Ing. Petr Hlavatý.

Konečně jsme se dočkali: nejvyšší přítomní zástupci kraje a města přestřihují pásku a do nehlubokého plaveckého bazénu se noří aquabely z Tesly Brno se svým vystoupením, které svou precizností provedení nadchlo většinu přítomných. Však jsou to také mistryně republiky v synchronizovaném plavání! Většina hostů se poté odebrala k občerstvovací lince a tak vznikl prostor prohlédnout si lépe celý zrekonstruovaný areál. Ten je ve své nové podobě prostornější a nabízí daleko víc možností sportovních a rekreačních aktivit. Začneme-li u plaveckého bazénu, u kterého proběhlo slavnostní otevření, tak asi významné změny nenalezneme. Nad vodou původní zachované pětadvacítky se čtyřmi plaveckými drahami se klene nový můstek. Hala má nestandardní systém osvětlení, které brání oslnění plavců. Potýkat se ale obsluha bude s údržbou podlahy provedené neprakticky z černé keramiky. Plavečtí instruktoři budou asi nešťastní z neřešené akustiky haly. U bazénu si můžete odpočinout na vyhřívané keramické lavici. My však procházíme na druhý konec haly k původnímu výukovému bazénu 10 x 6 m, který má zachováno posuvné dno s možností nastavení hloubky v bazénu 0,1 – 1,6 m. Bazén je dovybaven dvěma chrliči s širokým rozptylem vody. V sousedství výukového bazénu bylo vybudováno nové dvouúrovňové brouzdaliště spojené nerezovým skluzem. Pro nejmenší návštěvníky a jejich doprovod je pamatováno „suchým“ dětským koutkem a pro provoz velmi nutným pohotovostním dětským záchodem a místností s přebalovacím pultem. Kdo jste byl někdy s malým děckem na bazénu, víte, jak urgentní bývá někdy potřeba záchodu. Ale na málokterém areálu se setkáme s takovým servisem!

Vracím se přes halu plaveckého bazénu až ke vstupu do spodního podlaží, kde jsou v přízemí přistavěny nové bazény. Shora pozoruji přes skleněnou, trochu již zapatlanou podlahu pohyb vody v divokém kanálu v rekreačním bazénu, který nabízí i poležení na perličkových lůžkách nebo dovádění pod vodním hřibem. Zatím ale atrakce jedou jen naprázdno – voda nikoho nezlákala. Návštěvníkům se nabízí i proplutí vyplavávacím bazénem ven z haly do venkovního prostoru. Zde je možné koupání venku v teplé vodě i když bude mrznout, a dostat se zpět do haly bez nutnosti vylézat z vody na mráz. Do této venkovní části je zaústěn i nový zatrubněný celoroční tobogán o délce 75 m s nástupem v bazénové hale. Prostor u rekreačního bazénu doplňuje obdélníková keramická vířivka utopená ve výklenku.

Tab. 1 – Skladba bazénů v areálu
Bazén Plavecký Výukový Rekreační Výplavový* Vířivka Brouzdaliště
délka 25 m 10 m 17,1 m 8,7 m 4,2 m O 5,5 m
šířka 8,5 m 6 m 12,7 m 7,4 m 2,8 m
hloubka 1,1 – 1,6 0,1 – 1,6** 1,2 m 1,2 m 0,9 m 0 – 25 cm***
plocha 212,5 m2 60 m2 125 m2 62 m2 12 m2 24 m2
objem 287 m3 114 m3 150 m3 74 m3 6,6 m3 7 m3
teplota do 28°C do 30°C do 29°C do 29°C do 35°C do 31°C

Poznámky:
* Výplavový bazén tvoří jeden celek s rekreačním bazénem
** Nastavitelná hloubka ve výukovém bazénu pomocí zvedacího dna
***Výseč v brouzdališti je s hloubkou 55 cm. Přestože tak nesplňuje parametry brouzdaliště, je do brouzdaliště započítána.
Každý z bazénů má svou nezávislou úpravnu vody s automatickým sledováním a řízením kvality bazénové vody.

Opouštím bazénovou část a ocitám se v relax části určenou k hýčkání těla jednotlivými nabízenými procedurami. Na výběr jsou jak hromadná relaxace v sauně pro 4 – 6 osob, tak individuální procedury. Sauna umí kromě suchého tepla i parní nebo bylinnou prohřívací ozdravnou kůru. Čas v odpočívárně je možné doplnit díváním na televizi při konzumaci nabízeného ovoce. V nabídce je i speciální medové pivo Kvasar. S ním se setkáme i v rámci speciální pivní koupele ve vaně pro dvě osoby. Pivo je aplikováno společně s chmelovými šištičkami do lázně, i je „užíváno“ vnitřně pro zvýšení pozitivního účinku pivní medové koupele.

Návštěvníka – laika může překvapit vana pro jednu osobu s horním krytem. Jedná se o multifunkční vanový box, kde je možné aplikovat prohřívání pomocí infračervených paprsků, masážní vibrace a sprchování nebo vodní masáž pomocí vichy sprchového zařízení. Zařízení nabízí 10 různých programů kombinací jednotlivých procedur, aniž by klient musel přecházet mezi jednotlivými stroji. A překvapení nebere konce – speciální masážní lůžko nabízí suché vodní masáže prováděné ostrým vodním paprskem přes krycí plachtu lůžka, takže uživatele nesmočí ani kapička. Trochu podezřele vypadající je další instalované zařízení v relax části – multifunkční cvičební křeslo Multimaster. Po usazení, resp. uložení do základní polohy obsluha nastaví příslušný program a křeslo s vámi začne cvičit. Protahuje postupně svaly, šlachy a klouby a je prý vhodným doplňkem po cvičení v sousedním fitness nebo kondičním plavání. Nabídku relax služeb doplňují i různé druhy ručních masáží – tuto proceduru je ale nutné si dopředu objednat.

Velkou část zrekonstruovaného a dostavěného areálu Wellness Kuřim zabírá fitness centrum. Na ploše 650 m2 nacházíme rozsáhlou kardiozónu s crossovými a veslařskými trenažéry, běhacími pásy a stepery. Sousední sál se zrcadlovými stěnami a speciální odpruženou podlahou pro ochranu kloubů je určen pro aerobní cvičení. Na své si přijdou i vyznavači řízeného skupinového cvičení při motivující hudbě v programu 4KHIKING Indoor walking simulující horskou chůzi. Výhodou je, že shazujete kalorie bez toho, že byste zmokli nebo se spálili na horském sluníčku. Akorát měnící se horská panoramata a ostrý horský vzduch si musíte odpustit. Pokud jste vyznavači individuálního cvičení, můžete si v sousedním sále „lámat tělo“ na některém ze 44 stanovišť zaměřených na jednotlivé svalové partie, či si „pohazovat“ činkami různé velikosti a hmotnosti. Při cvičení můžete využít služeb zkušených instruktorů, kteří se postarají o to, aby cvičení bylo co nejúčinnější a se správnou zátěží odpovídající vaší postavě a kondici.

Vracím se k ostatním hostům slavnostního otevření, kteří tvoří hloučky v restauraci sloužící dnes při otevření pro malý raut. Zde mohou návštěvníci areálu Wellness Kuřim dohnat ztracené kalorie ještě před cestou domů. Kromě klasické restaurace se nabízí koutek rychlého občerstvení na „něco do ruky a ven“, pro letní období by měl sloužit i letní bar s venkovním posezením. Protože je ještě pěkné počasí, usedáte též venku na lavice. Sledujeme venkovní koupaliště, které ještě rekonstrukce nezasáhla, ale novinky mohou návštěvníci prý očekávat již v nejbližší sezóně.

V době mé návštěvy nebyl odbavovací a platební systém areálu v provozu. Návštěvníky ale nyní čeká již placení pomocí elektonické peněženky. Na „čipové hodinky“ si uloží zvolenou částku a v areálu již může všechny služby čerpat bez nutnosti nosit s sebou v plavkách peněžní hotovost. Systém slouží převážně debetním způsobem, umožňuje ale překročení kreditu až o 500 Kč, který se vyrovná při odchodu z areálu v pokladně.

Vnitřní část areálu Wellness Kuřim se pro veřejnost otevřela následně 10. října. Veliký zájem návštěvníků způsobil provozovateli trochu problémy s rychlostí odbavení, ani technika se na počátku nechovala podle očekávání, a tak pracovníci provozovatele měli plné ruce práce. Důležitá je ale spokojenost návštěvníků a ta podle ohlasů je. Přejme tedy kuřimským, aby jim areál sloužil podle jejich představ a provozovateli areálu, společnosti Wellness Kuřim s.r.o. bezproblémový chod a samé slušné a spokojené návštěvníky.

Areál Wellness Kuřim byl svým vybavením a rozsahem nabízených služeb zařazen v kategorizaci bazénů a koupališť mezi čtyřhvězdičkové provozy v pětihvězdičkové stupnici.

Informace o základním vstupném:
Druh vstupného: Vstupné:
Vstup do bazénového provozu 120,- Kč / 90 min 190,- Kč / 180 min
Fitness centrum 90,- Kč bez časového omezení
Služba osobního trenéra 350,- Kč za trénink
Lekce cycling nebo walking 90,- Kč za lekci
Sauna 350,- Kč / 2 osoby a 90 minut
Multifunkční vanový box 90,- Kč / 10 minut
Suché masáže vodním paprskem 90,- Kč / 25 minut
Medová pivní koupel 1 000,- Kč / 2 osoby
Klasická masáž záda a šíje 300,- Kč / 30 minut
Masáž lávovými kameny 1 800,- Kč / 120 minut
Medová masáž zad 700,- Kč / 60 minut

V systému vstupného jsou slevy pro určité skupiny návštěvníků – děti, studenty, seniory a slevy předplaceného vstupného (permanentky). Nabízí se i kombinované vstupné do bazénové části a do fitness v jednom. Při návštěvě relax procedur z časového prostoru bazénů se po dobu procedury zastavuje čas placeného vstupného, takže není návštěvník o dobu pobytu v bazénu ochuzen. Ceník všech nabízených služeb včetně slev je uveden na internetových stránkách www.wellnesskurim.cz nebo u pokladny ve vstupní hale areálu.

1 komentář u „Zajeli jsme do Kuřimi otevřít wellness

  1. Pingback: Reportáže | Asociace pracovníků v regeneraci

Komentáře nejsou povoleny.