Co je hyperbarická komora

Komora je zpravidla uzavřená ocelová nádoba, v níž pacienti pod tlakem dýchají stoprocentně čistý kyslík. Komora může být určena jen pro jednoho pacienta nebo pro více pacientů sedících či ležících.

Pro koho je pobyt v komoře prospěšný?

Pobyt v hyperbarické komoře zásadně urychluje hojení a celkovou léčbu.

Existují stavy, kde je tato léčba nenahraditelná – např. otrava svítiplynem, při dekompresní nemoci potápěčů, u infekcí způsobených bakteriemi, které se množí bez přístupu kyslíku. U jiných onemocnění je tato léčba vhodným doplňkem jiné léčby – např. u bércových vředů, poruch prokrvení dolních končetin, pooperačních píštělí a poruch hojení operačních ran, nehojících se stavů po amputacích, u omrzlin, popálenin, u některých poruch sluchu, při poúrazovém poškození mozku, u roztroušené mozkomíšní sklerosy v počátečních stadiích.

Může pomoci i onkologickým pacientům. U některých typů nádorů totiž hyperbaroxie umocňuje účinky ozařování, a tím snižuje potřebnou dávku záření. Zmírňuje také nežádoucí účinky a komplikace onkologické léčby.

Čistý kyslík pod tlakem napomáhá zmírňovat následky těžkých traumatických poranění, protože u těžkých zlomenin dochází k roztržení a zhmoždění měkkých tkání, zejména u takzvaných tříštivých a otevřených zlomenin.

Léčba přetlakovým kyslíkem má obrovské regenerační účinky. Díky zvýšenému množství rozpuštěného kyslíku v krvi podporuje buněčný metabolismus a regeneraci veškerých tkání. Je hojně využívána při celkové přepracovanosti, únavě organismu, stresech, fyzickém i psychickém vyčerpání, pro zlepšení fyzické kondice nebo jako součást tréninku u vrcholových sportovců. Podporuje syntézu kolagenu.

V České republice je nyní 14 pracovišť.        

Kosmetická studia používají oxygenoterapii a nikdy tam nemohou dosáhnout tak vysokého tlaku a nemají k dispozici stoprocentní kyslík, což je pro léčbu v hyperbarické komoře zásadní podmínka.