Jarní konference bazénářů

 

Jak jsem se zúčastnil jarní konference pro bazénáře, saunaře a provozovatele wellness

 

Celý život se motám kolem sportu. Bazény a wellness znám jako uživatel, bláhově jsem si myslel, že o těchto zařízeních něco vím. Proto jsem se rád zapojil do organizace jarní konference. Že kdo chce být dobrým sportovcem a potom trenérem, musí být zapálený blázen, který je ochoten obětovat spoustu sil a času, to jsem věděl. Představoval jsem si podobné nasazení u špičkových lékařů a vědců. Překvapilo mě, že podobně přistupují ke své práci bazénáři a wellnessáci. Přednášky na konferenci byly zjevně pečlivě vybírané o tom svědčila i diskuze k jednotlivým tématům a kázeň účastníků při jejich sledování. Podrobnosti si můžete najít na jiném místě aktualit APR a zejména přečíst ve sborníku.

V praxi jsme se podívali na provozy Aquadromu v Mostě (kdo měl zájem, mohl si v sauně vyzkoušet zážitkové sanování pod vedením Pavla Hochfichtra, a bazénu v Bilíně, Tam byla použita nová technologie polyuretanového nástřiku předtím pečlivě rozebraná v přednášce A. Vaculíka. Nově byl uveden do provozu aguapark v Chomutově. Na jedné straně tam mají jednodušší práci s moderními technologiemi, ale musí se poprat i některými nedostatky. Bazénáři se o vše živě zajímali, některá řešení si fotografovali a v duchu jistě srovnávali s vlastními podmínkami. Namístě přemýšleli, co by mohli doma zlepšit. Jak kombinovat tři druhy úpravy vody, jak na volný chlor, od kdy mohou děti do bazénu, může se použít dešťová voda do bazénu, jak uspořit na osvětlení – na tyto a mnohé další otázky hledali a snad i našli odpovědi.

Všichni odsoudili článek v MF Dnes o plavání malých dětí, kde redaktorka uvedla spoustu nepřesností a dokonce i nepravd. Již se to projevilo ve sníženém zájmu o tuto výuku. Konference APR uložila vedení řešit tento problém ve spolupráci s Asociací bazénů a saun ČR. Večerní posezení u sklenky v restauraci hotelu Benedikt.bylo další inspirací, střídala se zábava s vyprávěním vtipů, radami k řešení různých problémů a soutěži v bowlingu. Na závěr si slíbili, že se uvidí při příští akci. Myslím si, že to bylo podnětné, pracovní i odpočinkové. Škoda, že se mnozí další zapálení bazénáři akce nezúčastnili. Bude potřeba zvážit, jak je lépe oslovit. Čím více účastníků, tím více přinesou další podněty pro všechny.

PaedDr. Michal Effmert –  effmertmichal@post.cz