Saunové ceremoniály a jejich hodnocení

Saunové ceremoniály přinesly do saunování novou dimenzi. "Prostý" pobyt v potírně je doplněn o řízené parní rázy a rozmíchávání vzduchu prostřednictvím ručníku či jiných "mávátek" a navíc spojené s další produkcí, která působí na všechny smysly: 

1. Vizuální – spočívá v uměleckém roztočení ručníku do neuvěřitelných obrazců a poloh. Ceremoniář navíc je často v převleku a "hraje divadlo" – show na dané téma

2. Zvukové – vystoupení bývá doplněno hudbou.

3. Čichové – během produkce se do polévacího roztoku přidávají vonné esence, nejlépe z přírodních bylin, ale někdy i takové "výstřelky" jako roztok slivovice, které provoní celou potírnu.

4. Chuťové: Součástí ceremoniálu bývá často podávání bylinných čajů nebo kousků čerstvého ovoce. U keltského ceremoniálu v Relax Kolštejn to ale byly i čerstvé škvarky!

5. Hmatové – působení na kůži podáváním peelingových solí, saunového medu či jiných "mazadel", které roztíráme sobě, nebo svému partnerovi či partnerce, čímž je příjemný pocit ještě umocněn.

Ješte jsi žádý ceremoniál nezažil? To se dá vždy napravit. Saunová zařízení pořádání saunových ceremoniálů presentují ve svém programu. A pokud chceš poznat opravdu špičková vystoupení, je možné se zúčastnit některých probíhajících soutěží, kde kromě českých ceremoniářů přijíždí i evropská špička ze zahraničí. V březnu 2014 se uskuteční takovéto satkání v rámci Mistrovství ČR a Sauna Festu v rezortu Cedrus Spa na Kunětické hoře u Pardubic. Sleduj naše stránky nebo facebook APR a o akci se dozvíš včas.

A jak se ceremoniály hodnotí?

Většinou zvlášť odborná porota dle stanovených kritérií a zvlášť ostatní účastníci ceremoniálů. Na Sauna Herbal Cupu v Relax Kolštejn byla váha odborné poroty 60 % hodnocení na vůních a mazadlech, 20 % na celkovém show a 20 % na technice provedení, Hodnocení "laické" veřejnosti probíhalo prostřednictvím kalíšků s vodou. Po vystoupení účastníci obdrží kalíšek, do něj naberou tolik vody, jak moc je ceremoniál zaujal a nalijou do příslušné měrné nádoby. Pak se podělí celkový obsah vody v nádobě počtem kelímků, tedy počtem hodnotících účastníků, aby měření a výsledek nezávisely na počtu hodnotících. Hlas odborné poroty a veřejnosti se nám pak sečetl s váhou 50 : 50.  A z toho je následná výsledná tabulka Sauna Herbal Cupu.